Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Belediye mühendis maaşları 2021
Belediye mühendis maaşları
Belediye mühendis maaşları 2021
 
MESLEK VE MAAŞLARI >> 10 Ocak 2021 - Saat: 00:07

Belediye mühendis maaşları 2021

Belediyelerde genelde;

İnşaat 

Endüstri

Makine

Elektrik ve yazılım mühendisleri çalışmaktadır. Belediyelerde ilçe ve büyükşehirlerde çalışan mühendislerin maaşı farklıdır. Belediyeler sektör ayrımı yapmadan mühendis maaşı vermektedirr. Yani inşaat mühendisi ile makine mühendisi farklı maaş almazlar. Belediyelerin verdiği ücretler makul seviyededir. 

Yeni işe başlayan taşeron mühendis maaşları 2021'de yaklaşık 4150 TL ile 5600 TL arası maaş alır. 5 yıl ve üzeri 6100 TL maaş alır.

Sözleşmeli mühendisler 4200 TL ile 5450 TL arası maaş alırlar. 15 yıldan sonra kıdem arttıkça maaş artmaktadır.

Kadrolu mühendisler ise 2021 yılında 4800 TL ile 6800 TL arası maaş alırlar. AGİ ve sosyal ödenek dahildir. Sendika ve vergi kesintisi olduğunda maaşta 240 TL gerileme görülebilir.

Belediyede çalışan mühendislerin yapı denetim kanununu çok iyi bilmesi gerekir. İmar kanunuda buna dahildir.

 

Belediyede makine mühendisi ne iş yapar ?

Makine mühendisleri genelde asansör ruhsat tanzimi ile ilgilenir. Belediye raylı tramvay motor arızalarını, gaz ve buhar tribünlerinin, vidalı veya pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir.

Belediyenin mezbahane soğutma sistemi teknik kontrolünü yapar.

Belediyenin iş makinelerini silindir, paletli kepçe dahil arızasını tespit eder.

 

Belediyede elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar ?

Belediyenin tüm birimlerindeki özellikle üretim alanlarında halojen kablo kullanılıp kullanılmadığını tespit eder. Yangın depolarını projede mutlaka gösterir.
 
Yönetmelikleri iyi takip edip teknik şartnamelere hakim olmalıdır. Projeleri iyi takip etmeli, alçak gerilim tellerini 1 metre mesafeli yapmalıdır. Ayrıca topraklama
 
yönetmeliği ve iç tesisat yönetmeliğine göre hareket etmelidir.
 
Facebook
-