Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Patolog nedir? Patalog ne iş yapar?
Patalog hakkında detaylı bilgi..
Patolog nedir? Patalog ne iş yapar?
 
MESLEK VE MAAŞLARI >> 24 Şubat 2021 - Saat: 10:45

Patalog; Uzman bir doktor türüdür. Bir patolog, tıbbi alanda, hastalığın nedenlerini, doğasını ve etkilerini inceleyen bir doktordur . Patoloji alanı, bir hastalığın sonucu olan hücreler, dokular ve organlardaki değişiklikler üzerindeki konsantrasyonları inceler.

 

Ayrıca Anatomik Patolog , Klinik Patolog , Sitopatolog , Nöropatolog , Moleküler Patolog , Kimyasal Patolog , Genetik Patolog , İmmünopatolog olarak da.. 

Patalog ne iş yapar?

Bir Patolog şunları yapabilir:

Hastanın bir nakil ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için bir hastanın mikroskop altında böbrek dokularını inceler.

 

Hamile bir kadının kan testi üzerine, taşıdığı çocuğun sağlıklı doğup doğmayacağını belirlemek için bakar

 

Patologlar genellikle iki ana disiplin alanında çalışır:  Araştırmacılar ve teşhisçiler. Klinik verilerin biyokimyasal, moleküler ve fizyolojik laboratuvar çalışmalarıyla bütünleştirilmesi, günlük olarak yapılan çalışma için temeldir. Akademik alanda çalışan bireyler bilgilerini çeşitli seviyelerde tıp öğrencilerine, tıp arkadaşlarına ve diğer kursiyerlere aktarırlar.

 

 

Patoloji alanındaki araştırmacılar, çeşitli hastalıklar için alan bilgisi, anlayış ve tedavi seçeneklerini ilerletmek için hastalık modelleri, klinik çalışmalar ve diğer deney programları için laboratuvar bilimlerini kullanırlar.

Bu bilgi hem hastaları tedavi etmek hem de tanı koymak için gelecekte daha agresif olarak kullanılır. Klinik laboratuvarlarda veya tıbbi ortamlarda çalışan uzmanlar, hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için laboratuvar ve doku analizleri bilgisini geliştiren ve uygulayan danışman doktorlar olarak çalışırlar.

 

 

Tıp endüstrisinde çalışan profesyonellerin, postmortem fazda hastalarla da çalışabileceğini belirtmek önemlidir. 

 
Facebook
-